
|
Praca w Niemczech
na urlopie - 1 mar 2006, o 21:49
No włanie, co owinien wiedzieć obywatel Polski rzed wyjazdem do racy w Niemczech ?
Proponuję stworzyć mały oradnik dla mieszkańców naszego miasta wybierających się do racy za granicą. Ten temat owięcimy naszemu sąsiadowi zza Odry, inne aństwa w osobnych tematach, w miarę otrzeb.
- w okresie rzejciowym (co najmniej 2-letnim) obowiązywać będzie system ozwoleń na racę. Polska zawarła z Niemcami umowy bilateralne w zakresie delegowania racowników i tzw. racowników-goci, racowników sezonowych, studentów, raktykantów i zatrudniania racowników rzygranicznych; - na okres racy rzekraczający 3 miesiące racownicy olscy muszą uzyskać zezwolenie na obyt, które wydają właciwe niemieckie urzędy do spraw cudzoziemców od warunkiem otwierdzenia rzez niemiecki urząd racy udzielenia zezwolenia na racę - każdy racownik zatrudniony zgodnie z rawem w Niemczech odlega niemieckim rzepisom o obowiązkowym ubezpieczeniu społecznym (zasiłki dla bezrobotnych, renty i emerytury).
Możliwoci zatrudnienia: a) Zatrudnienie w charakterze opiekunki do dzieci "Au-pair" Warunkiem odjęcia racy jest uzyskanie ozwolenia na racę. Wnioski o ozwolenia należy złożyć w konsulacie niemieckim, rzed rzyjazdem do Niemiec. Po otrzymaniu ozwolenia na obyt, ozwolenie na racę obiera się, zaraz o rzyjeździe, a więc rzed odjęciem racy, z miejscowego Urzędu Pracy. Koszty ubezpieczenia zdrowotnego oraz od nieszczęliwych wypadków okrywa rodzina goszcząca. Adresy agencji Au-pair w Niemczech można znaleźć na stronie internetowej www.au-pair-agenturen.de
b) Zatrudnienie stażystów "pracowników-goci" dla odnoszenia kwalifikacji zawodowych i językowych. - obywatele olscy mogą, na zasadzie wzajemnoci, odejmować w Niemczech zatrudnienie w celu odnoszenia ich kwalifikacji zawodowych i językowych na okres 12 miesięcy z możliwocią rzedłużenia o kolejne 6 miesięcy. - Pracownicy-gocie mogą odejmować racę tylko w swoim, wyuczonym zawodzie; w wyjątkowych rzypadkach dopuszcza się uznanie 3-letniego dowiadczenia zawodowego za równoznaczne z ukończeniem kształcenia zawodowego.
Jednostkami koordynującymi są o stronie niemieckiej Centralny Urząd Porednictwa Pracy (Zentralstelle fĂźr Arbeitsvermittlung , ZAV) w Bonn, a o stronie olskiej Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, które w tym zakresie współpracuje z Wojewódzkimi Urzędami Pracy.
Kandydaci ubiegający się o zatrudnienie w charakterze racownika-gocia owinni zwracać się do urzędów racy właciwych dla miejsca zamieszkania, gdzie otrzymają niezbędne informacje i formularze zgłoszeniowe: - odanie o racę składane jest w urzędzie racy w miejscu zamieszkania, skąd otrzymuje się formularz zgłoszeniowy i informator. Formularz zgłoszeniowy należy wypełnić w języku niemieckim i dołączyć do niego następujące dokumenty: - wiadectwo kształcenia zawodowego lub wiadectwa 3-letniej raktyki zawodowej w dziedzinie, który jest rzedmiotem wniosku (z uwierzytelnionym tłumaczeniem); - życiorys w języku niemieckim z odaniem ukończonych szkół i zdobytego dowiadczenia zawodowego; - wiadectwa racy (z uwierzytelnionym tłumaczeniem); - dokument o niekaralnoci; - 2 aktualne zdjęcia; - wynik testu językowego rzeprowadzonego rzez uznanego nauczyciela lub tłumacza języka niemieckiego; - umowa o racę lub isemna zgoda racodawcy na zatrudnienie - o ile kandydat już je osiada.
Pracownik-goć może ubiegać się o racę jedynie za orednictwem ZAV, jednak może odać listę racodawców, którzy go interesują. Również racodawca w Niemczech ma rawo wystąpić o zatrudnienie konkretnej osoby z Polski. W takim wypadku kandydat o otrzymaniu umowy o racę, bezporednio od racodawcy, we własnym zakresie załatwia w Polsce w/w formalnoci. Porednictwo ZAV jest dla obywateli olskich bezpłatne.
Podstawą otrzymania zgody na racę jest umowa o racę. Powinna ona uwzględniać następujące kwestie: - racownik-goć owinien być zatrudniony jako specjalista, a nie jako ersonel omocniczy; - okres zatrudnienia owinien wynosić co najmniej 1 rok; - tygodniowa liczba godzin racy owinna odpowiadać uregulowaniom taryfowym lub zwyczajowym w danej branży - w wymiarze ełnego etatu; - rawa do urlopu; - wynagrodzenie brutto, odpowiadające uregulowaniom taryfowym (najczęciej wysokoć odpowiada wynagrodzeniu w ierwszym roku zatrudnienia); - obowiązek zapewnienia rzez racodawcę zakwaterowania;
Pracownik odlega w Niemczech obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz zobowiązany jest do zawarcia miejscowej umowy ubezpieczenia zdrowotnego. - W ramach rocedury uzyskania ozwolenia na racy, lokalny urząd racy w Polsce wysyła komplet dokumentów kandydata do Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, które z kolei rzekazuje je do ZAV. Między ZAV a olskimi urzędami współpracującymi istnieje orozumienie, że każdy kandydat musi wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Po spełnieniu wszystkich wymagań ZAV wydaje kandydatowi dopuszczenie do racy w charakterze racownika-gocia i wraz z umową o racę wysyła je do odpowiedniego urzędu racy w Polsce, który następnie rzekazuje je kandydatowi.
c) Zatrudnienie sezonowe Osoby, które ukończyły 18 rok życia, mogą odjąć racę sezonową w następujących branżach: - rolnictwo, ogrodnictwo, sadownictwo, uprawa winoroli, szkółkarstwo; - chów zwierząt; - wiadczenie usług na bazie rolnictwa, ogrodnictwa i hodowli zwierząt; - lenictwo; - rzetwórstwo owoców i warzyw; - tartaki i zakłady rzetwórstwa drzewnego; gastronomia i hotelarstwo (w tym kempingi) ale z wyłączeniem nocnych klubów i lokali rozrywkowych; - obsługa objazdowych imprez widowiskowych, jak jarmarki, kiermasze, wesołe miasteczka, festyny strzeleckie, sklepy objazdowe, strzelnice objazdowe, gastronomia od namiotem, loterie i gry fantowe, cyrk, inne imprezy okolicznociowe.
Dopuszcza się wykonywanie racy rzez okres maksymalnie trzech miesięcy w roku kalendarzowym. Do dziewięciu miesięcy w roku mogą racować osoby zatrudnione rzy objazdowych imprezach widowiskowych.
O racę sezonową można ubiegać się tylko za orednictwem ZAV, które współpracuje z Wojewódzkimi Urzędami Pracy w Polsce. Oferta rzygotowywana jest na odstawie zapotrzebowania niemieckich racodawców. Pracodawca niemiecki zgłasza zapotrzebowanie na racowników sezonowych w lokalnym urzędzie racy w Niemczech. Może on również wystąpić o zatrudnienie konkretnej osoby z Polski w ramach tzw. zapotrzebowania imiennego. Zgodnie z tym zapotrzebowaniem Wojewódzkie Urzędy Pracy mają do dyspozycji zarówno imienne umowy o racę - wystawione na konkretne nazwisko, jak również "anonimowe", do których wybiera się odpowiedniego kandydata. Decydujące są rzy tym kwalifikacje zawodowe oraz znajomoć języka.
W rzypadku zapotrzebowań imiennych nie jest konieczne sprawdzenie, czy kandydat spełnia warunki niezbędne do wykonywania danej racy. Imienne zgłoszenie olega na złożeniu rzez firmę niemiecką umowy o racę do miejscowego urzędu racy. Po otrzymaniu umowy w kraju i jej odpisaniu należy zgłosić się do konsulatu niemieckiego w Polsce w celu otrzymania ozwolenia na obyt.
Formalnoci trwają: w rzypadku umów imiennych rednio od 2 do 3 miesięcy; w rzypadku zgłoszeń anonimowych 2 - 3 tygodnie dłużej.
Osoba, która rzebywa w Niemczech i osiada już zgodę niemieckiego racodawcy zainteresowanego danym racownikiem musi wrócić do Polski i skorzystać z orednictwa miejscowego urzędu racy. Na odstawie uzyskanej z urzędu zgody można dopiero złożyć wniosek o ozwolenie na obyt do niemieckiego konsulatu.
Polscy racownicy sezonowi nie mogą być zatrudnieni na warunkach mniej korzystnych aniżeli orównywalni racownicy niemieccy. Wynagrodzenie olskich racowników sezonowych winno odpowiadać uregulowaniom taryfowym lub łacy odpowiedniej dla danego rejonu. W zakresie czasu racy obowiązują rzepisy ustawy o czasie racy.
Polscy racownicy odlegają zasadniczo obowiązkowi ubezpieczenia w ramach niemieckiego ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Znajomoć języka niemieckiego nie jest warunkiem odjęcia racy sezonowej, jednak może mieć znaczenie dla ozytywnego załatwienia formalnoci orednictwa.
Pracodawca ma obowiązek zapewnić racownikowi sezonowemu dogodne warunki mieszkaniowe, odpowiednie od względem cenowym i wymagań socjalnych.
Uwagi dotyczące ewidentnych naruszeń umów, np. brak odpowiednich warunków socjalnych należy zgłaszać we właciwych urzędach racy w Niemczech.
Po ukończeniu racy sezonowej racownicy otrzymują isemne otwierdzenie zatrudnienia dla urzędu w Polsce.
d) Praktyki studenckie dla olskich studentów Warunkiem odbycia raktyki studenckiej w Niemczech jest osiadanie statusu studenta studiów dziennych i wiek od 18 do 30 lat. Planowana raktyka owinna być owiązana tematycznie z kierunkiem studiów, co należy udokumentować rzez rzedstawienie lanu merytorycznego raktyki.
Praktyka może trwać maksymalnie 6 miesięcy, a minimalna wysokoć wynagrodzenia za raktykę owinna być zgodna z regulacjami krajowej ustawy o stypendiach (BundesausbildungsfĂśrderungsgesetz, BafĂśG), i wynosić około 560 euro miesięcznie.
Pozwolenia na odbycie raktyki studenckiej w Niemczech może jedynie udzielić ZAV, w ramach studenckich rogramów międzynarodowych lub akcji dla osób indywidualnych.
Procedura: - Pracodawca wysyła ismo do ZAV w Bonn zawierające krótki opis działalnoci firmy, lan tematyczny i czasowy raktyki wraz z okreleniem specjalisty-opiekuna, życiorys studenta (w formie tabelarycznej), oryginał zawiadczenia stwierdzającego wpis na listę studentów na uczelni w Polsce wraz z odaniem kierunku studiów (w języku niemieckim lub angielskim), informację o wysokoć wynagrodzenia. - Po sprawdzeniu dokumentów rzez ZAV, racodawca otrzymuje niezbędne formularze, które o wypełnieniu odsyła do ZAV; - ZAV wydaje racodawcy zawiadczenie o zwolnieniu studenta z obowiązku uzyskania ozwolenia na racę; - oryginał zawiadczenia racodawca rzesyła do studenta (zawiadczenie student owinien otrzymać rzynajmniej na szeć tygodni rzed terminem rozpoczęcia raktyki). Ważne uwagi: - raktykant musi uzyskać formalne zwolnienie z obowiązku uzyskiwania ozwolenia na racę; rocedurę rzeprowadza ZAV; - ZAV rozpoczyna rocedurę sprawdzającą zasadnoć wniosku dopiero o otrzymaniu oryginałów wszystkich niezbędnych dokumentów; - nie dopuszcza się raktyk będących wynikiem orednictwa osób trzecich, nie uznanych rzez Federalny Agencję Pracy (Bundesagentur fĂźr Arbeit) za organizacje wymiany studenckiej o zasięgu międzynarodowym.
e) Praca wakacyjna dla olskich studentów O raktyki mogą ubiegać się studenci studiów stacjonarnych na uczelniach wyższych, w wieku 18-30 lat. Od kandydatów oczekuje się bardzo dobrej znajomoci języka niemieckiego oraz dowiadczenia z ewentualnej, wczeniejszej racy. Zatrudnienie nie może trwać dłużej niż 3 miesiące i musi rzypadać na okres oficjalnych wakacji międzysemestralnych w Polsce. Ważnym warunkiem otrzymania racy jest kontynuowanie studiów o rzerwie wakacyjnej.
Pracę wakacyjną można odjąć wyłącznie za orednictwem ZAV, który współpracuje z Wojewódzkimi Urzędami Pracy w Polsce. Formularze wniosków dostępne są w Polsce w Wojewódzkich Urzędach Pracy. Do wniosku należy dołączyć zawiadczenie z uczelni wg wzoru ZAV, otwierdzające wpis na listę studentów, czas trwania rzerwy wakacyjnej oraz fakt kontynuowania nauki o wakacjach oraz certyfikat znajomoci języka.
Wnioskowany okres zatrudnienia nie może być krótszy niż 8 tygodni. Okrelenie we wniosku możliwie elastycznego okresu oraz charakteru zatrudnienia zwiększa znacznie szanse na uzyskanie miejsca racy. O ostatecznym terminie składania dokumentów informują Wojewódzkie Urzędy Pracy. Nabór kandydatów w Polsce trwa z reguły od aździernika do końca lutego.
Praca wakacyjna olega rzede wszystkim na zatrudnieniu w charakterze ersonelu omocniczego w branży hotelarsko-gastronomicznej, w rolnictwie i w usługach sprzątania, a w mniejszym niu w rzemyle. Czas racy, wynagrodzenie i ozostałe warunki racy odpowiadają uregulowaniom taryfowym lub miejscowym zwyczajom. Polscy studenci nie mogą być zatrudniani w RFN na warunkach mniej korzystnych, aniżeli racownicy niemieccy, wykonujący orównywalne race. Pracodawcy należy dostarczyć dodatkowe zawiadczenie o immatrykulacji, które będzie otrzebne do rozliczeń łacowych.
W ciągu 8 dni o rzybyciu do Niemiec studenci mają obowiązek zameldowania się we właciwym terenowo urzędzie meldunkowym. Studenci odlegają ograniczonemu obowiązkowi odatkowemu. Dalszych informacji w sprawie odatku od łac udzielają miejscowe urzędy odatkowe.
Na okres zatrudnienia w Niemczech studenci owinni zawrzeć w Polsce ubezpieczenie, gwarantujące okrycie ewentualnych kosztów leczenia. Koszty odróży i zakwaterowania onoszą studenci. W wielu rzypadkach - szczególnie w rolnictwie i hotelarstwie - racodawca zapewnia zakwaterowanie lub omaga w jego znalezieniu.
Badania lekarskie w celu odjęcia racy wakacyjnej nie są konieczne, jednak w ojedynczych rzypadkach - np. rzy racy w gastronomii i rzemyle spożywczym lub rzy opiece nad chorymi - studenci muszą oddać się na własny koszt badaniom lekarskim w Niemczech.
f) delegowanie racowników olskich rzedsiębiorstw do realizacji usług w Niemczech w sektorach objętych ograniczeniami (Zobacz: Załącznik XII do Traktatu Akcesyjnego). Delegowanie odbywa się na odstawie umowy bilateralnej z 1990 r. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.bmwa.bund.de
Co jeszcze owinnimy wiedzieć ? Proszę o dopisywanie uwag i wniosków, oraz własnych dowiadczeń.
EL Prezesso - 1 mar 2006, o 21:58
Dobry oradnik. Sam bym tego lepiej nie opracował. Ja tylko rzypomnę to o czym już trąbiłem wielokrotnie, ale nadal gros ludzi olewa to sobie i są óźniej roblemy w kraju: po zakończeniu zatrudnienia zagranicą jeli chcemy aby ten okres liczył nam się do okresu uprawniającego do obierania zasiłku w PL musimy zagranicą, w kraju w którym racowalismy obrać druk E 301. Powiadcza on nam okresy zatrudnienia zagranicą i okresy składkowe. Po owrocie do PL rzy braku takiego druku PUP odmówi nam wypłaty zasiłku nawet jeli czas racy zagranicą był wystarczajacy aby taki zasiłek otrzymać. W Polsce nikt nam takiego druku nie wystawi i nie ma sensu ytać o to w WUPie.To tak na marginesie. Propozycja: moze macie drodzy forumowicze dowiadczenia z innych aństw UE i cenne uwagi, ktorymi chcecie się odzielić.
4rfv5... - 18 cze 2007, o 12:17
Pewnie niewiele osób to załatwia, bo i tak ukrywają swoje zagraniczne zarobki rzed fiskusem... coś za coś...
Ubezpieczenia - 11 mar 2009, o 10:12
Witam serdecznie wszystkich rzebywam w Niemczech od okolo 2latek od roku jestem ubezpieczony w Allianz lecz niestety ubezpieczyciel sie nie sprawdza dokladnie osoba ktora mnie ubezpieczala np o roku dowiedzialem sie ze umowe ktora odpisalem w jezyku Niemieckim jest niestety na 2lata obowiazkowa a rzy zawieraniu umowy owiedziano mi ze bedzie mozliwosc wczesniejszego zerwania umowy no niestety zostalem oklamany i druga rzecz ze co roku beda odnosili mi skladki a dodam ze mam 24 lata i musze juz lacic 182euro.Ale znalazlem osobe ktora bezinteresownie omogla mi orada w sprawie ubezpieczenia i nie tylko wiec jezeli ktos szuka ubezpieczenia i osoby kompetentnej olecal bym Pana Wojciecha Protzel zajmujacego sie ubezpieczeniami w firmie HanseMerkur Dodam jeszcze ze w Allianz lace za 100% ubezpieczenia 182 euro a w HanseMerkur to samo ubezpieczenie bedzie kosztowalo 133 euro.Wiec chyba jest roznica ozdrawiam. Numer kontaktowy to 0622450031
Piotrowska - 28 kwi 2009, o 21:21
To jest nie rawda! ( " title=":>" />
ruzyczka - 28 kwi 2009, o 21:24
Ja mam kolezanke w Niemczech, i wiem o czym muwie
masterjarek - 29 kwi 2009, o 11:26
Co jest nieprawdą, co mówi koleżanka i dlaczego mamy zaufać opinii osoby, która słyszała od innej, że tamta owamto?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plantoni-kielce.htw.pl
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plnie-szalona.htw.pl
|
|
|