Odnośniki

 

Oczekiwanie dłuższe niż życie



Dziennik Miasto - 24 cze 2009, o 08:16
Pacjenci, którzy dostali w maju skierowanie do chirurga, gastrologa lub nefrologa zostan± rzyjęci dopiero w listopadzie. Cztery miesi±ce trzeba czekać na wizytę w oradniach – chorób zakaĽnych, hepatologicznej i hematologicznej, a mieszkańcy skierowani do oradni onkologicznej, neurologicznej lub urologicznej czekaj± ‼jedyne” trzydzie¶ci dni.

– Musimy zmie¶cić się w limitach wyznaczonych rzez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – tłumaczy Monika Zaremba, rzecznik szpitala. – Oczywi¶cie, mówimy tylko o zabiegach lanowych, w sytuacjach zagrożenia życia acjent od razu trafia na stół operacyjny.
Pozostali – tak zwane ‼przypadki stabilne" musz± czekać. Operacje to tylko wierzchołek góry lodowej, bo w kolejkach stoj± również osoby, które chc± zapisać się na wizytę u specjalisty.
Z reumatologiem racuj±cym w szpitalnej oradni można zobaczyć się dopiero za rok. Taki sam termin wizyty maj± wyznaczony mieszkańcy, którzy chc± dostać się do endokrynologa. W kolejce czeka 900 osób.
Długie kolejki acjentów – onad 1.900 osób – czekaj± też na rezonans magnetyczny. 
– Mój m±ż skarżył się na ból w klatce iersiowej i duszno¶ci – opowiada Agnieszka. – Lekarz odejrzewał ucisk na rdzeń kręgowy, który mógł skutkować nawet araliżem i wypisał mu skierowanie na rezonans. Na miejscu usłyszeli¶my, że najbliższy termin dopiero za trzy miesi±ce. Badanie zrobili¶my rywatnie.
– Kolejki s± długie z kilku owodów – mówi Monika Zaremba. – Po ierwsze rzyjeżdżaj± do nas acjenci z całego województwa, bo w naszym regionie jest niewiele oradni. Brakuje też specjalistów. U nas racuje tylko jeden reumatolog.
Trudna sytuacja jest też w innych koszalińskich rzychodniach. W oliklinice na wizytę u stomatologa oczekamy dziewięć dni, u ginekologa onad trzy tygodnie, w nagłym rzypadku dzień, a najbliższy termin wizyty u okulisty rzypada za ółtora miesi±ca. Skierowanie do kardiologa nie gwarantuje natychmiastowej konsultacji. Trzeba oczekać dwa i ół miesi±ca.
W Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej najdłużej kolejki s± do oradni okulistycznej (552 osoby) i neurologicznej (422 osoby). Na wizytę w ierwszej trzeba czekać trzy miesi±ce, a w drugiej cztery.
Pacjenci skarż± się na roblemy z rejestracj±.
– Zapisy rozpoczynaj± się od siódmej rano, ale ludzie, którzy chc± dostać się do lekarza rodzinnego s± na miejscu rzed szóst± – opowiada jedna z naszych czytelniczek. – Bież±ca rejestracja kończy się zazwyczaj kwadrans o siódmej. Potem nie ma już szansy, żeby dostać się do lekarza tego samego dnia.
Marek Rusiecki, dyrektor rzychodni odkre¶la, że osoby otrzebuj±ce natychmiastowej konsultacji rzyjmowane s± bez kolejek.
– Czekaj± ozostali – mówi i zaznacza, że w najbliższych miesi±cach nie ma szans na krótsze kolejki. – Taki mamy kontrakt z NFZ. Kolejny, który będzie obowi±zywał od lipca jest taki sam i nic nie możemy na to oradzić.
Dyrektor rzychodni dodaje, że za długie kolejki odpowiadaj± też sami acjenci, którzy zapisuj± się do kilku rzychodni naraz.
– Mieli¶my już rzypadki, w których osoby były zarejestrowane w czterech miejscach i mimo, że widziały się z lekarzem, nie odwoływały ozostałych wizyt – tłumaczy Marek Rusiecki.
Regina Wasilewska-Kita, dyrektor Specjalistycznego Zespołu GruĽlicy i Chorób Płuc (SZGiChP), którego nie ominęły kolejki, mówi, że w rzypadkach ratowania życia limity narzucone rzez NFZ schodz± na drugi lan. Jednak i tutaj s± roblemy.
– Ilo¶ć acjentów rzerasta nasze możliwo¶ci – tłumaczy. – Zatrudniamy dziewięciu lekarzy, którzy nie nad±żaj± z rzyjmowaniem acjentów.
Zdaniem Reginy Wasilewskiej-Kity za taki stan rzeczy czę¶ciowo odpowiedzialni s± też lekarze rodzinni.
– Gdyby zamiast od razu odsyłać acjentów do nas spróbowali ich leczyć – to kolejki byłyby zdecydowanie krótsze – dodaje.
W Zespole GruĽlicy najtrudniejsza sytuacja anuje na Oddziale Pielęgnacyjno-Opiekuńczym. Na rzyjęcia czeka 68 osób. Pierwsi z listy zostan± rzyjęci dopiero za dziesięć miesięcy.
– Kiedy dwa lata temu otwierali¶my lacówkę maksymalny czas obytu na oddziale wynosił ół roku – tłumaczy Jadwiga Krężlewicz, naczelna ielęgniarka SZGiChP. – Zmieniły się jednak rzepisy i zlikwidowały limit czasowy, a co za tym idzie odebrały nadzieję ozostałym czekaj±cym.
Aleksandra Barcikowska

Kto odpowiada za koszmarnie długie kolejki do lekarzy specjalistów? Czy na ewno Narodowy Fundusz Zdrowia? NFZ rzecież wył±cznie obsługuje system, który stworzył resort zdrowia w ramach kolejnej – wadliwie skonstruowanej – reformy zdrowia. A resort jest obsadzany z klucza olitycznego. Warto więc odczas kolejnych wyborów arlamentarnych sprawdzić, co nasi kandydaci do Sejmu zrobili dla oprawy wspomnianego systemu opieki zdrowotnej.

Kolejki w Koszalinie
(dane ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia – maj 2009):

Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika
Leczenie rzewlekłego wirusowego zapalenia w±troby typu B –  liczba oczekuj±cych 122 osoby, czas oczekiwania 730 dni.
Poradnia Chirurgii Ogólnej – liczba oczekuj±cych 1.483 osoby, czas oczekiwania 180 dni.
Przychodnia Kompleksowej Rehabilitacji – liczba oczekuj±cych 900 osób, czas oczekiwania 90 dni.
Oddział Położniczo-Ginekologiczny – liczba oczekuj±cych 36 osób, czas oczekiwania 60 dni.
Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA (Poliklinika)
Kruszenie kamieni moczowych (ultradĽwiękami) –  liczba oczekuj±cych 39 osób, czas oczekiwania 24 dni.
Poradnia Reumatologiczna – liczba oczekuj±cych 20 osób, czas oczekiwania 40 dni.
Dział Fizjoterapii – liczba oczekuj±cych 668 osób, czas oczekiwania 44 dni (przypadek stabilny); liczba oczekuj±cych 50 osób, czas oczekiwania 21 dni (przypadek ilny).
Poradnia Neurologiczna – liczba oczekuj±cych 56 osób, czas oczekiwania 67 dni
Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska
Poradnia Dermatologiczna – liczba oczekuj±cych 65 osób, czas oczekiwania 30 dni.
Poradnia Rehabilitacji Leczniczej – liczba oczekuj±cych 336 osób, czas oczekiwania 89 dni.
Poradnia Okulistyczna – liczba oczekuj±cych 552 osoby, czas oczekiwania 101 dni.
Poradnia  Neurologiczna – liczba oczekuj±cych 422osoby, czas oczekiwania 117 dni.

Włodzimierz Wawrzynowski, sycholog:
– Osoby rzychodz±ce do lekarza można odzielić na dwie grupy: acjentów, których rzeczywi¶cie co¶ boli i klientów, którzy chc± załatwić na rzykład zwolnienie z racy. Jest też grupa osób, które wyprawy do lekarza traktuj± jak sposób na życie i okazję do nawi±zania nowych kontaktów. 
Ważne, żeby specjalista otrafił ocenić, który acjent rzeczywi¶cie otrzebuje natychmiastowej omocy, bo rzy aktualnym stanie kadrowym niemożliwe jest rzyjęcie wszystkich. Niestety, taki mamy system. Nie wyobrażam sobie natomiast, żeby kto¶ cierpi±cy czekał na wizytę miesi±cami.
Stan sychiczny acjenta to istotny czynnik rehabilitacyjny, a jeżeli osoba cierpi±ca będzie miała ewno¶ć, że kto¶ udzieli jej omocy – to z ewno¶ci± wróci mu chęć do życia.




cassie - 24 cze 2009, o 11:12
W oliklinice na wizytę u stomatologa oczekamy dziewięć dni
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • antoni-kielce.htw.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • nie-szalona.htw.pl
  • Designed by Finerdesign.com