Najpierw milion, teraz chce trzy?

Dziennik Miasto - 18 wrz 2007, o 08:10
PIENIĄDZE. Niedawno Sąd Okręgowy rzyznał spółce Marka Kwaśnickiego Coffee and Tea Product milion złotych odszkodowania od właścicieli Emki za niekorzystne rzeliczenie kursu euro rzy kupnie galerii. Trzech milionów z tego samego tytułu domagać ma się teraz sam biznesmen. Zainteresowane strony jednak milczą, tłumacząc się tajemnicą.

Emkę w 2006 r. kupiła z rąk Coffee and Tea Product i innych udziałowców spółka Corentin (powołana w tym celu rzez London and Cambridge Properties). Transakcja, której wartości nie odano, została rzeprowadzona w euro. Przedstawiciele Coffe and Tea Product uznali, że kontrahent zastosował niekorzystny rzelicznik kursu waluty i ozwali go o 959,2 tys. zł, wygrywając sprawę. Pisaliśmy o tym 14-16 września, w artykule ‼Kwaśnicki żąda miliona od Emki”.
Choć to dopiero wyrok ierwszej instancji, od którego Corentin odwołała się do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, Marek Kwaśnicki ma się na tej odstawie także domagać odszkodowania. Przez niekorzystny rzelicznik kursu miał stracić na sprzedaży swoich akcji Emki ok. 3 mln zł. O ich zwrot miał teraz upomnieć się rzedsądowym wezwaniem do zapłaty.
– Nie mogę niczego otwierdzić, bo w tej sprawie nie jestem ełnomocnikiem – ucina Bogusław Szpinda, który na co dzień reprezentuje interesy biznesmena.
Tym razem sprawą zajął się Ryszard Bochnia. – Żadna taka skarga nie trafiła do sądu – zaprzecza mecenas i dodaje: – Nic więcej nie mogę w tej sprawie owiedzieć, bo wiąże mnie tajemnica adwokacka.
Także etyką zawodową odmowę otwierdzenia informacji uzasadnia Bartosz Szkurka z kancelarii Link Laters, która reprezentuje interesy spółki Corentin.
Sam Marek Kwaśnicki rzebywa na drugim końcu kraju i nie chciał z nami rozmawiać o sprawie rzez telefon. (rav)

masterjarek - 18 wrz 2007, o 08:29
Jak to - wpierw swoje "straty" wycenił na milion, a teraz nagle uzmysłowił sobie, że stracił jednak 3 mln? A skąd ewność, że za miesiąc kwota znowu nie odskoczy? I na czym opiera swoje ewentualne roszczenia? Czy np. rzy ciągłym wzroście kursu euro, może ciągle domagać się o wyrównanie? Dziwne...

Bono - 18 wrz 2007, o 10:34
Dla mnie to też dziwne, jakie ma odstawy do tego żeby co chwilę odnosić stawkę.

gość - 18 wrz 2007, o 11:35
Panowie!! Przeczytajcie tekst ze zrozumieniem!!
Wcześniej, sądownie, ieniędzy domagała się należąca do Marka Kwaśnickiego spółka (za sprzedaż swoich udziałów). Teraz zwrotu różnicy wynikającej z rzeliczenia kursu domaga się sam Marek Kwaśnicki, jako rywatna osoba, która zbyła swoje własne akcje w Emce.
Jeżeli byłyby inne odmioty (nawet związane z Markiem Kwaśnickim), które miałyby udziały w Emce i sprzedały je Corentin, także one indywidualnie musiałyby/mogłyby domagać się odszkodowania. Takich spraw się nie łączy, ze względu na odrębną odmiotowość rawną.

masterjarek - 18 wrz 2007, o 13:28
W sumie racja. Tylko czemu tamten artykuł zatytułowano ‼Kwaśnicki żąda miliona od Emki”, a teraz "Najpierw milion, teraz chce trzy?" - nagłówki wprowadzają jednoznacznie w błąd, choć rzeczywiście, jeśli rzeczytać dokładnie to twoje wnioski gościu są oprawne.