ďťż
 
Odnoœniki

 

Kwestujący



J.G.Wiśniewski - 24 paź 2006, o 14:18
Każdy z nas ewnie nie jednokrotnie spotkał osoby kwestujące na ulicach Koszalina.

Nie które takie osoby budzą u mnie wątpliwości co do legalności rowadzonej zbiórki (dziwne nieznane fundacje, niechlujne indyfikatory).

Czy w takim wypadku mogę oprosić Straż Miejską o sprawdzenie takiej osoby ?

I na co owiniśmy zwracać szczególną uwagę żeby nie aść ofiarą oszustwa dając ieniądze na ulicach ?




A.K. - 25 paź 2006, o 10:17
Oczywiście, że mozna wezwać SM do sprawdzenia legalności rzeprowadzanej zbiórki.
A oniżej rzedstawiam "garść" informacji, które rzydadzą się do rawidłowego "rozpoznawania" legalności rzeprowadzanych zbiórek

ZBIÓRKI PUBLICZNE
CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ, GDY WRZUCASZ DO PUSZKI
Omawiane zagadnienia są regulowane w Ustawie z 15 III 1933 r. o zbiórkach ublicznych (Dz.U.33.22.162. Poza tym istotne są też rzepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 14 VII 1934 r. o sposobach rzeprowadzania zbiórek ublicznych oraz kontroli nad temi zbiórkami (Dz.U.34.69.638).
Pozwolenie
Przeprowadzenie zbiórki ublicznej wymaga uzyskania ozwolenia. W zależności od obszaru na jakim rzeprowadzana jest zbiórka, ozwolenie wydawane jest rzez wójta (gmina), burmistrza, lub rezydenta miasta, starostę (powiat), marszałka województwa (województwo) lub ministra spraw wewnętrznych i administracji (cały kraj). Jeżeli zaś zebrane odczas zbiórki ofiary mają być zużyte oza granicą aństwa, to ozwolenie wydaje minister spraw wewnętrznych, o uzyskaniu zgody ministra spraw zagranicznych i ministra skarbu.
Na ozwoleniu owinien być określony czas, w którym zbiórka ma być rzeprowadzona. Mogą tam także być określone warunki co do rzeprowadzenia zbiórki.
O ozwolenie na zbiórkę ubliczną mogą się ubiegać:
-stowarzyszenia i organizacje, które osiadają osobowość rawną,
-komitety, organizowane dla realizacji określonego celu. W olskim rawie nie ma rzepisów określających czym jest komitet i jak się go tworzy. Jednakże MSWiA wymaga, aby komitet liczył co najmniej 6 osób, jeżeli zebrane środki mają być wydatkowane na terenie kraju, a co najmniej 10 osób, jeżeli - za granicą. Wymogi te mogą być nieco inne jeżeli ozwolenie wydaje inny organ. Ponadto członkowie komitetu owinni uchwalić akt organizacyjny (podpisany rzez członków komitetu), zawierający zasady funkcjonowania komitetu.
Cel zbiórki:
Pozwolenie może być udzielone, gdy:
-cel zbiórki nie jest rzeciwny rawu lub,
-cel zbiórki jest godny oparcia z unktu widzenia interesu ublicznego,
Ustawa zabrania rzeprowadzania zbiórki w interesie osobistym. Cele ustawowe są jednak interpretowane szeroko i dopuszcza się, na rzykład, zbiórkę ubliczną na rzecz czyjejś operacji (cel zdrowotny). Niedopuszczalne są wszelkie zbiórki organizowane w celu osiągnięcia zysku.
Identyfikacja zbierającego:
Zbiórkę rzeprowadzać może:
-członek instytucji, która uzyskała ozwolenie,
-osoba zaproszona imiennie rzez instytucję osiadającą ozwolenie.
Każda osoba rzeprowadzająca zbiórkę owinna osiadać:
1. dowód ozwalający na stwierdzenie jej tożsamości,
2. legitymację wystawioną rzez instytucję organizującą zbiórkę, która upoważnia tę osobę do rzeprowadzenia zbiórki.
Legitymacja owinna zawierać:
1. numer kolejny,
2. nazwę instytucji,
3. cel zbiórki,
4. nazwę organu, który udzielił ozwolenia,
5. numer i datę ozwolenia,
6. imię, nazwisko i adres osoby upoważnionej do rzeprowadzenia zbiórki,
7. określenie terminu i miejsca, w których dana osoba może zbiórkę rzeprowadzać, stwierdzone odpisami dwóch osób uprawnionych do występowania w imieniu instytucji, organizującej zbiórkę,
8. ieczęć instytucji,
9. otwierdzenie zgodności z dowodem tożsamości rzez władze administracji ogólnej na szczeblu owiatu.
Sposoby rzeprowadzania zbiórek:
-zbieranie ieniędzy do zamkniętych uszek, skrzynek lub worków.
-sprzedaż rzedmiotów jakiegokolwiek rodzaju o ściśle określonych cenach (cegiełki, itp.). Na takich rzedmiotach musi być wyraźnie odana nazwa instytucji, która urządza zbiórkę, oraz jego cena . Napisy owinny wyróżniać rzedmioty spośród innych znajdujących się w obrocie tak, aby ich odrobienie było niemożliwe.
-wpłacanie ieniędzy na konto instytucji organizującej zbiórkę.
-w naturze (np. ubrania, żywność), od warunkiem, że wszystkie zebrane rzedmioty będą mogły być w tej ostaci zużyte na cel określony w ozwoleniu. W ozwoleniu owinien być także określony rodzaj rzedmiotów, których zbieranie jest dozwolone. Zbiórka w naturze może być rzeprowadzana jedynie rzez wręczanie darów osobie rzeprowadzającej zbiórkę, rzy równoczesnym zapisaniu każdego rzedmiotu oraz nazwiska ofiarodawcy do oddzielnego kwitariusza i wydaniu z niego okwitowania ofiarodawcy, odpisanego rzez osobę rzeprowadzającą zbiórkę.
Wyjątkowo odczas klęsk żywiołowych zbiórka darów w naturze może być rzeprowadzona rzy równoczesnym zapisaniu każdego z nich oraz nazwiska ofiarodawcy do książki ofiar.
-gdy zbiórka jest organizowana rzez zakon lub związek wyznaniowy uznany rzez aństwo i rzeprowadzana rzez ich członków, to datki w gotówce mogą być wręczane osobie rzeprowadzającej zbiórkę, rzy równoczesnym zapisaniu wysokości każdego z nich oraz nazwiska ofiarodawcy do książki ofiar
Ustawa dopuszcza inny sposób zbierania ofiar w gotówce w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie.
Przedmioty służące do zbiórki:
Puszki , skrzynki lub worki muszą być tak zbudowane, aby bez otwarcia lub widocznego uszkodzenia było niemożliwe wyjęcie znajdujących się w nich ieniędzy. Przedmioty te muszą być zaopatrzone w nazwę instytucji urządzającej zbiórkę, numer kolejny oraz muszą być zamknięte i opieczętowane rzez tę instytucję.
Miejsce rzeprowadzania zbiórek:
1. pod gołym niebem.
2. w lokalach ublicznych.
3. w lokalach rywatnych.
4. domokrążne rzeprowadzanie zbiórki jest dozwolone jedynie w trzech rzypadkach:
o gdy zbiórkę rzeprowadza zakon lub kongregacja wyznania uznanego rzez aństwo,
o w wypadkach klęsk żywiołowych,
o gdy organ wydający ozwolenie uzna to za celowe, ze względu na teren, na którym zbiórka ma być rzeprowadzona lub specjalny charakter zbiórki.
5. zasadniczo ustawa zabrania zbiórek w urzędach aństwowych i samorządowych, w obrębie szkół, oraz na terenach ozostających od zarządem władz wojskowych. Zbiórki w takich miejscach mogą być rzeprowadzane tylko, jeżeli jest to wyraźnie dopuszczone w ozwoleniu.



Bułek - 25 paź 2006, o 10:37
Jaka jest kara za niespełnienie wszystkich wymogów dotyczących legitymacji lub braku zezwolenia?



A.K. - 25 paź 2006, o 10:52
Art. 56 kodeksu wykroczeń (nie znajduje się w "katalogu" SM)- kara grzywny, czyli w ostępowaniu sądowym do 5000,00 zł.
(Z tym, ze tam jest mowa o nielegalnej organizacji i rzeprowadzaniu ublicznej zbiórki ofiar. Nie mam ojęcia, czy dla zbiórki ieniędzy będzie to tyczyło-zapytanie raczej do Policji)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • antoni-kielce.htw.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • nie-szalona.htw.pl
  • Designed by Finerdesign.com